Yollarda Olmanın Psikolojisi

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 525
Mesajlar
1,841
Tepkime Puanı
2,514
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Tanıdık yaşam ortamımızı terk edip yollara çıktığımızda içimizde neler oluyor ?
Bir çevirinin serbest özeti


Yirminci yüzyılın başına kadar, seyahat etmek anlamında yollarda olmak ne yazık ki ya parasal imkânı olan ya da yeterli eğitime sahip olan insanların işiydi. Ancak bazı insanlar (ki bu durum günümüzde neredeyse hiç değişmemiştir) yalnızca kendi “görüntü saplantılarını” tatmin etmek için seyahat ederken, birçok düşünür, şair ya da sanatçı da sadece yeni bir şeyler deneyimlemek için değil, aynı zamanda burjuvazinin sınırlarını geride bırakmak ve kendilerini daha önce belirlenmiş sınırların ötesinde algılamak için de alışılmış dünyalarının dışına çıkıyorlardı.
Psikoloji, insanın doğasını her zaman statik bir bağlamda, sabit bir konumda ve hareketsizlik içinde incelese de insanları ancak hareket bağlamında doğru tanımlanabilirler.

Yolcu, ancak duyarlılığının ve farkındalığının izin verdiği kadar canlandırıcı ve zenginleştirici bir süreç yaşayabilmekte !


Farkındalık
Kişinin içsel ve dışsal psişik süreçlere, eylemlere, davranışlara veya durumlara kuş bakışı bakması anlamına gelen farkındalık, bilinç veya bilinçlenmenin ön koşuldur. Pek çok insan bu önemli psikolojik sorgulama ya da kendini değerlendirme olanağını öğrenmemiştir. Psikolojik olarak da hareketsizlik ve katılık içindedirler, yani ona göre her şey olduğu gibidir ve dolayısıyla değiştirilemez. Bu nedenle, kişinin kendisine ve olanaklarına ve olanaksızlıklarına giden yolda psikolojik olarak da hareketli ve dolayısıyla yollarda olmak için önemli bir temele ihtiyaçı vardır. Pek çok insanın hayatlarını yalnızca egolarının çevresinde geçirmesi üzücüdür, çünkü onlara sadece işlev görmenin yeterli olduğu öğretilmiştir. Dolayısıyla, yoldayken, seyahat ederken egodaki değişiklikleri algılamak, eski düşünce kalıplarını sorgulamak veya kendini farklı bir kişi olarak deneyimlemek için kişinin uyanık bir bilince ve içsel farkındalığa sahip olması gerekir. Tüm insanlar için ortak olan bilinç diye bir şey yoktur; her insan farklı algılar, yeni uyaranlara farklı tepkiler verir ve farklı bilinç düzeylerine sahiptir.

Duyarlılık
Kişinin A'dan B'ye yolculuğunda yeni bir süreç otomatik olarak başlamaz. Bunun için prensipte her insanda mevcut olabilecek psikolojik bir duyarlılık gereklidir. Farkındalığa ek olarak, ama belki de ona paralel olarak, değişiklikleri algılayabilmek için belirli bir duyarlılığa gereksinim vardır. Duyarlılık izlenimlere, uyaranlara, ayrıntılara ve kendine karşı açık olmak anlamına gelir. Hassas insanlar genellikle naif veya cahil olarak adlandırılır, ancak bunun tam tersi doğrudur. Hassasiyet ve hatta yüksek hassasiyet, bir yandan karmaşık olmayan ve kuralsız bir yaşamı zorlaştırabilen, diğer yandan da büyük bir hazine olan niteliklerdir. Hiçbir şey yüzeysel, ilgisiz ve duyarsız bir insanla bir şehirde yürümek veya bir manzarada araba kullanmak kadar sinir bozucu olamaz. Bu kişiler çoğu zaman duyarlı kişinin kendi şaşkınlığını, hayranlığını ya da keşfini anlayamazlar.
Duyarlı insanlar yalnızca daha geniş bir algı repertuarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bunu işlemenin daha fazla veya farklı yollarına da sahiptir. Genellikle bir şeyle daha yoğun bir şekilde meşgul olabilirler ve böylece içsel süreçleri daha belirgin bir şekilde hissedebilirler. Bu nedenle, hassas kişilerin seyahat raporları genellikle daha yoğun ve ayrıntılara odaklıdır. Açıkçası, Hermann Hesse'nin bir zamanlar tanımladığı gibi, hassas insanlar daha büyük bir "seyahat yeteneğine" sahiptir. O bunu "...deneyimlemek, yani zenginleşmek, yeni edinilenleri organik olarak özümsemek, çeşitlilik içindeki birlik, dünyanın ve insanlığın büyük dokusu hakkındaki anlayışımızı arttırmak, eski gerçekleri ve yasaları tamamen yeni koşullar altında yeniden keşfetmek…" şeklinde tanımlıyor.


Zaman
Günün sonunda, işin tüm stresinin içsel benliği yiyip bitirdiği durumu "Kendimi kendimde kaybettim" diye özetleyebiliriz. Düşünceler zorlaşır, duygular halsizlik ve yorgunluk karmaşasının ardında solup gider ve algılar iç huzuru arar (ki akşamları televizyon izlerken bu özlem kesinlikle tatmin bulamaz) Günün günlük yapısı çoğunlukla düzenli olarak gerçekleşen süreçler, prosedürler ve görevlerden oluşur, böylece örneğin yeni veya daha karmaşık düşünme gerçekleşemez. Zihinsel dengesizlik sadece minimal bilişsel performans gösterebilir. Hafta sonu, tatiller ve hatta bayramlar, şalterleri indirmek ve kişinin kendisiyle meşgul olması için bolca zaman sunabilir. Bu zamandan tamamen bunalan ve hatta tatil veya diğer izinler olmadan yapmak isteyen çok sayıda insan vardır.
Dolayısıyla zaman, farkındalık ve duyarlılığın yanı sıra, hareket halinde olma psikolojisine atfedilmesi gereken bir diğer önemli faktördür. Ancak bunun tersine, zaman eksikliğinin ve günün talepleri karşısında yorgun düşmenin içimizdeki önemli süreçleri olumsuz etkilemesinin ve hatta yok etmesinin ne kadar üzücü olduğu da atlanmamalıdır. Tüm bunlar kendimiz hakkında daha derin içgörüler edinmemizi ve dolayısıyla muhtemelen büyümemizi engelliyor. Tarihçi Valentin Groebner, bir söyleşisinde seyahati bir süreliğine hayali bir kendini tamamlama olarak tanımlıyor ve bu da şu anlama geliyor: Normal hayatta, tüm stres ve günlük talepler artık kendimizi tamamlanmış olarak deneyimlemememize neden oluyor. Peki seyahat etmek ya da yolda olmak gerçek içsel özümüze nüfuz etmekten başka bir şey değil midir?
Seyahat etmenin pek çok insanı korkutmasına şaşmamalı !
Psikolog Sonia Jaeger şöyle diyor:
"Temelde seyahat etmek, kişinin kendi yetersizlikleri, cehaleti ve yeteneksizliği ile yüzleştiği sürekli bir egzersizdir."

Yolda olma biçimi
Her zamanki yerinizden uçakla ya da yürüyerek uzaklaşmanız bir fark yaratır mı? Yolda olmak genellikle seyahat etmekle eş tutuluyor. Tatil gezilerine, keşif yolculuklarına veya eğitim yolculuklarına aşinayız - tek başımıza veya gruplar halinde, ancak nadiren amaçsız seyahatten bahsedilir, bu da şu anlama gelir: yola çıkmak ve ne olacağını görmek. Kesinlikle: farkındalık ve/veya duyarlılık sağlanır! Yolda olmak aynı zamanda ön kapıyı arkanızdan kapatıp yürümeye başlamak anlamına da gelebilir. Bunu deneyenlerin çoğu tanıdık olanın yavaş yavaş kaybolduğunu ve sadece birkaç kilometre ötede yeniye dönüştüğünü sonucda da süreci son derece bilinç açıcı bulurlar. Bu da seyahat etmenin ve bunun mümkün kıldığı deneyimlerin sadece maddi gücü yeten insanlara mahsus olduğu görüşünü çürütüyor. Yolda olmak, kapınızın önünde, bisiklet sürerken, yürüyüş yaparken ya da uzun bir yürüyüşe çıkarken de gerçekleşebilir.
Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, araba ya da karavan kullanmak, otostop çekmek, tren ya da tekneyle seyahat etmek, scooter/moped ile ülkenin bir ucundan diğer ucuna gitmek ve uçmak. Bu farklı ulaşım yolları karşılaştırıldığında yürümek; doğaya yakın ve dolayısıyla olabildiğince sessizlik içinde gerçekleşen hareketin en yoğun duygusal anları yaşattığı sonucuna varılabilir.
Örneğin batıda, aziz James yolu'nu yüzlerce kilometre boyunca yürüyen hacılardan, bu yavaş hareket tarzının ortaya çıkardığı yeni ruhsal deneyimler duyabilirsiniz. (Bunu dini inancı olmayanlar deneyimlemekte)

Geçmiş
Kendini alışılagelmiş ve tanıdık olandan koparmak, kişinin şimdiye kadar gerçek olmayanın içinde uykuda olan öteki benliğini de uyandırabilir. "Keşke yapsaydım", "çok isterdim" ya da "normalde..." gibi ifadeler böylece yeni bir yorum ve muhtemelen bir dönüşüm yaşar.
“Birçok yerde ve bu arada hayatın olağan merkezinden ne kadar uzakta olursam olayım, gerçek bir akış deneyimi yaşadım; bir derinleşme ya da tefekkür (dini bir bağlamdan bağımsız olarak). Aniden düşünceler veya duygular içime doldu, fikirler ve hatta içgörüler ortaya çıktı ve sanki kendime bir drone perspektifinden bakıyormuşum gibi hissettim.
Seyahat etmek ya da yolda olmak şu anlama geliyor: Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi denemek. Bu da şüphesiz kişiyi bir üst düzeye taşıyor..


Gelecek
Yolda olma anlarını yaşamak başka bir şeydir, ancak o anı alıp eski hayatınıza geri götürmek ve böylece gelecek için faydalı hale getirmek ise daha başka bir şeydir. Toskana'dan getirilen kırmızı şaraba benzer: oradaki kır restoranında tadı çok güzeldir ama evde bagajda çalkalandıktan sonra tatsız bir içeceğe dönüşür. Düşünceler ya da duygular da bir yerin izlenimiyle bağlantılı olabilir ama evde geçerliliğini yitirir. İşte bu noktada, dönüş yolculuğunun günlük yaşamda kurtarılabilecek şekilde şekillendirilmesi sanatı devreye giriyor. Örneğin, günlük tutmak bu deneyimin korunmasına yardımcı olabilir.Yolda olmak genellikle şu anda ortaya çıkan, ancak anlamı veya uygulaması gelecekte görülecek olan içgörü ve farkındalıklarla bağlantılıdır. Her şeyden önce, zaman faktörü burada büyük bir rol oynuyor: Bana iyi geldiğini fark ettiğimde neden normal hayatta kendime daha fazla zaman ayırmıyorum? Yolda olmak çoğu zaman kendimi farklı ve hatta yeni bir şekilde görmeme yol açıyor ve böylece rota düzeltmeleri için fırsatlar sunuyor kısaca kendimizi yolda algılamamıza yardım ediyorsa, bunu günlük yaşamda da uygulayabiliriz.
Buna bilindiği üzere kendini gerçekleştirme de deniyor.


Yolculukla ilgili bazı deyişler

Yer, zamanın aksine statik bir kavramdır.
O. Tokarczuk

Ne kadar uzağa gidersem, kendime o kadar yaklaşıyorum.
A. McCarthy

Yolculuğundan eve bilgi getirmek isteyen kişi, yola çıkarken yanında bilgi taşımalıdır.
J. Boswell

Yolculuk, kendi kendini eğitmenin en iyi yoludur.
K. J. Weber

Tüm yolculukların, yolcunun şüphelenmediği gizli bir amacı vardır.
M. Buber

Yolculuğun amacı, hayal gücü ile gerçekliği dengelemek ve her şeyin nasıl olabileceğini düşünmek yerine, onları oldukları gibi görmektir.
S. Johnson

Yolculuk, kişinin kendi sınırları da dahil olmak üzere diğer sınırları aşmasıdır.
W. Rezat

Her yolculukta yeni bir rota çizsem de sık sık yeni olanın bir yerde sevinçle önceden düşünülmüş olanla buluştuğunu görüyorum.
A. Illhardt

İnsan yolculukta tanınır.
Anonim

Uzun bir yolculuk varış noktasında bitmez. Ruhumuz hala yolculuğa devam eder.
A. Bechstein


Karavancı olarak alabildiğiniz kadarını alabilirsiniz.. 😊
 
Son düzenleme:

.
Tanıdık yaşam ortamımızı terk edip yollara çıktığımızda içimizde neler oluyor.
Bir çevirinin özeti


Yirminci yüzyılın başına kadar, seyahat etmek anlamında yollarda olmak ne yazık ki ya parasal imkânı olan ya da yeterli eğitime sahip olan insanların işiydi. Ancak bazı insanlar (ki bu durum günümüzde neredeyse hiç değişmemiştir) yalnızca kendi “görüntü saplantılarını” tatmin etmek için seyahat ederken, birçok düşünür, şair ya da sanatçı da sadece yeni bir şeyler deneyimlemek için değil, aynı zamanda burjuvazinin sınırlarını geride bırakmak ve kendilerini daha önce belirlenmiş sınırların ötesinde algılamak için de alışılmış dünyalarının dışına çıkıyorlar.
Psikoloji, insanın doğasını her zaman statik bir bağlamda, sabit bir konumda ve hareketsizlik içinde incelese de insanları ancak hareket bağlamında doğru tanımlanabilirler.

Yolcu, ancak duyarlılığının ve farkındalığının izin verdiği kadar canlandırıcı ve zenginleştirici bir süreç yaşayabilmekte !


Farkındalık

Kişinin içsel ve dışsal psişik süreçlere, eylemlere, davranışlara veya durumlara kuş bakışı bakması anlamına gelen farkındalık, bilinç veya bilinçlenmenin ön koşuldur. Pek çok insan bu önemli psikolojik sorgulama ya da kendini değerlendirme olanağını öğrenmemiştir. Psikolojik olarak da hareketsizlik ve katılık içindedirler, yani her şey olduğu gibidir ve dolayısıyla değiştirilemez. Bu nedenle, kişinin kendisine ve olanaklarına ve olanaksızlıklarına giden yolda psikolojik olarak da hareketli ve dolayısıyla yollarda olmak için önemli bir temele ihtiyaçı vardır. Pek çok insanın hayatlarını yalnızca egolarının çevresinde geçirmesi üzücüdür, çünkü onlara sadece işlev görmenin yeterli olduğu öğretilmiştir. Dolayısıyla, yoldayken, seyahat ederken egodaki değişiklikleri algılamak, eski düşünce kalıplarını sorgulamak veya kendini farklı bir kişi olarak deneyimlemek için kişinin uyanık bir bilince ve içsel farkındalığa sahip olması gerekir. Tüm insanlar için ortak olan bilinç diye bir şey yoktur; her insan farklı algılar, yeni uyaranlara farklı tepkiler verir ve farklı bilinç düzeylerine sahiptir.

Duyarlılık

Kişinin A'dan B'ye yolculuğunda yeni bir süreç otomatik olarak başlamaz. Bunun için prensipte her insanda mevcut olabilecek psikolojik bir duyarlılık gereklidir. Farkındalığa ek olarak, ama belki de ona paralel olarak, değişiklikleri algılayabilmek için belirli bir duyarlılığa gereksinim vardır. Duyarlılık izlenimlere, uyaranlara, ayrıntılara ve kendine karşı açık olmak anlamına gelir. Hassas insanlar genellikle naif veya cahil olarak adlandırılır, ancak bunun tam tersi doğrudur. Hassasiyet ve hatta yüksek hassasiyet, bir yandan karmaşık olmayan ve kuralsız bir yaşamı zorlaştırabilen, diğer yandan da büyük bir hazine olan niteliklerdir. Hiçbir şey yüzeysel, ilgisiz ve duyarsız bir insanla bir şehirde yürümek veya bir manzarada araba kullanmak kadar sinir bozucu olamaz. Bu kişiler çoğu zaman duyarlı kişinin kendi şaşkınlığını, hayranlığını ya da keşfini anlayamazlar.
Duyarlı insanlar yalnızca daha geniş bir algı repertuarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bunu işlemenin daha fazla veya farklı yollarına da sahiptir. Genellikle bir şeyle daha yoğun bir şekilde meşgul olabilirler ve böylece içsel süreçleri daha belirgin bir şekilde hissedebilirler. Bu nedenle, hassas kişilerin seyahat raporları genellikle daha yoğun ve ayrıntılara odaklıdır. Açıkçası, Hermann Hesse'nin bir zamanlar tanımladığı gibi, hassas insanlar daha büyük bir "seyahat yeteneğine" sahiptir. O bunu "...deneyimlemek, yani zenginleşmek, yeni edinilenleri organik olarak özümsemek, çeşitlilik içindeki birlik, dünyanın ve insanlığın büyük dokusu hakkındaki anlayışımızı arttırmak, eski gerçekleri ve yasaları tamamen yeni koşullar altında yeniden keşfetmek…" şeklinde tanımlıyor.


Zaman

Günün sonunda, işin tüm stresinin içsel benliği yiyip bitirdiği durumu "Kendimi kendimde kaybettim" diye özetleyebiliriz. Düşünceler zorlaşır, duygular halsizlik ve yorgunluk karmaşasının ardında solup gider ve algılar iç huzuru arar (ki akşamları televizyon izlerken bu özlem kesinlikle tatmin bulamaz) Günün günlük yapısı çoğunlukla düzenli olarak gerçekleşen süreçler, prosedürler ve görevlerden oluşur, böylece örneğin yeni veya daha karmaşık düşünme gerçekleşemez. Zihinsel dengesizlik sadece minimal bilişsel performans gösterebilir. Hafta sonu, tatiller ve hatta bayramlar, şalterleri indirmek ve kişinin kendisiyle meşgul olması için bolca zaman sunabilir. Bu zamandan tamamen bunalan ve hatta tatil veya diğer izinler olmadan yapmak isteyen çok sayıda insan vardır.
Dolayısıyla zaman, farkındalık ve duyarlılığın yanı sıra, hareket halinde olma psikolojisine atfedilmesi gereken bir diğer önemli faktördür. Ancak bunun tersine, zaman eksikliğinin ve günün talepleri karşısında yorgun düşmenin içimizdeki önemli süreçleri olumsuz etkilemesinin ve hatta yok etmesinin ne kadar üzücü olduğu da atlanmamalıdır. Tüm bunlar kendimiz hakkında daha derin içgörüler edinmemizi ve dolayısıyla muhtemelen büyümemizi engelliyor. Tarihçi Valentin Groebner, bir söyleşisinde seyahati bir süreliğine hayali bir kendini tamamlama olarak tanımlıyor ve bu da şu anlama geliyor: Normal hayatta, tüm stres ve günlük talepler artık kendimizi tamamlanmış olarak deneyimlemememize neden oluyor. Peki seyahat etmek ya da yolda olmak gerçek içsel özümüze nüfuz etmekten başka bir şey değil midir?
Seyahat etmenin pek çok insanı korkutmasına şaşmamalı !
Psikolog Sonia Jaeger şöyle diyor:
"Temelde seyahat etmek, kişinin kendi yetersizlikleri, cehaleti ve yeteneksizliği ile yüzleştiği sürekli bir egzersizdir."

Yolda olma biçimi

Her zamanki yerinizden uçakla ya da yürüyerek uzaklaşmanız bir fark yaratır mı? Yolda olmak genellikle seyahat etmekle eş tutuluyor. Tatil gezilerine, keşif yolculuklarına veya eğitim yolculuklarına aşinayız - tek başımıza veya gruplar halinde, ancak nadiren amaçsız seyahatten bahsedilir, bu da şu anlama gelir: yola çıkmak ve ne olacağını görmek. Kesinlikle: farkındalık ve/veya duyarlılık sağlanır! Yolda olmak aynı zamanda ön kapıyı arkanızdan kapatıp yürümeye başlamak anlamına da gelebilir. Bunu deneyenlerin çoğu tanıdık olanın yavaş yavaş kaybolduğunu ve sadece birkaç kilometre ötede yeniye dönüştüğünü sonucda da süreci son derece bilinç açıcı bulurlar. Bu da seyahat etmenin ve bunun mümkün kıldığı deneyimlerin sadece maddi gücü yeten insanlara mahsus olduğu görüşünü çürütüyor. Yolda olmak, kapınızın önünde, bisiklet sürerken, yürüyüş yaparken ya da uzun bir yürüyüşe çıkarken de gerçekleşebilir.
Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, araba ya da karavan kullanmak, otostop çekmek, tren ya da tekneyle seyahat etmek, scooter/moped ile ülkenin bir ucundan diğer ucuna gitmek ve uçmak. Bu farklı ulaşım yolları karşılaştırıldığında yürümek; doğaya yakın ve dolayısıyla olabildiğince sessizlik içinde gerçekleşen hareketin en yoğun duygusal anları yaşattığı sonucuna varılabilir.
Örneğin batıda, aziz James yolu'nu yüzlerce kilometre boyunca yürüyen hacılardan, bu yavaş hareket tarzının ortaya çıkardığı yeni ruhsal deneyimler duyabilirsiniz. (Bunu dini inancı olmayanlar deneyimlemekte)

Geçmiş

Kendini alışılagelmiş ve tanıdık olandan koparmak, kişinin şimdiye kadar gerçek olmayanın içinde uykuda olan öteki benliğini de uyandırabilir. "Keşke yapsaydım", "çok isterdim" ya da "normalde..." gibi ifadeler böylece yeni bir yorum ve muhtemelen bir dönüşüm yaşar.
“Birçok yerde ve bu arada hayatın olağan merkezinden ne kadar uzakta olursam olayım, gerçek bir akış deneyimi yaşadım; bir derinleşme ya da tefekkür (dini bir bağlamdan bağımsız olarak). Aniden düşünceler veya duygular içime doldu, fikirler ve hatta içgörüler ortaya çıktı ve sanki kendime bir drone perspektifinden bakıyormuşum gibi hissettim.
Seyahat etmek ya da yolda olmak şu anlama geliyor: Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi denemek. Bu da şüphesiz kişiyi bir üst düzeye taşıyor..


Gelecek

Yolda olma anlarını yaşamak başka bir şeydir, ancak o anı alıp eski hayatınıza geri götürmek ve böylece gelecek için faydalı hale getirmek ise daha başka bir şeydir. Toskana'dan getirilen kırmızı şaraba benzer: oradaki kır restoranında tadı çok güzeldir ama evde bagajda çalkalandıktan sonra tatsız bir içeceğe dönüşür. Düşünceler ya da duygular da bir yerin izlenimiyle bağlantılı olabilir ama evde geçerliliğini yitirir. İşte bu noktada, dönüş yolculuğunun günlük yaşamda kurtarılabilecek şekilde şekillendirilmesi sanatı devreye giriyor. Örneğin, günlük tutmak bu deneyimin korunmasına yardımcı olabilir.Yolda olmak genellikle şu anda ortaya çıkan, ancak anlamı veya uygulaması gelecekte görülecek olan içgörü ve farkındalıklarla bağlantılıdır. Her şeyden önce, zaman faktörü burada büyük bir rol oynuyor: Bana iyi geldiğini fark ettiğimde neden normal hayatta kendime daha fazla zaman ayırmıyorum? Yolda olmak çoğu zaman kendimi farklı ve hatta yeni bir şekilde görmeme yol açıyor ve böylece rota düzeltmeleri için fırsatlar sunuyor kısaca kendimizi yolda algılamamıza yardım ediyorsa, bunu günlük yaşamda da uygulayabiliriz.
Buna bilindiği üzere kendini gerçekleştirme de deniyor.


Yolculukla ilgili bazı deyişler

Yer, zamanın aksine statik bir kavramdır.
O. Tokarczuk

Ne kadar uzağa gidersem, kendime o kadar yaklaşıyorum.
A. McCarthy

Yolculuğundan eve bilgi getirmek isteyen kişi, yola çıkarken yanında bilgi taşımalıdır.
J. Boswell

Yolculuk, kendi kendini eğitmenin en iyi yoludur.
K. J. Weber

Tüm yolculukların, yolcunun şüphelenmediği gizli bir amacı vardır.
M. Buber

Yolculuğun amacı, hayal gücü ile gerçekliği dengelemek ve her şeyin nasıl olabileceğini düşünmek yerine, onları oldukları gibi görmektir.
S. Johnson

Yolculuk, kişinin kendi sınırları da dahil olmak üzere diğer sınırları aşmasıdır.
W. Rezat

Her yolculukta yeni bir rota çizsem de sık sık yeni olanın bir yerde sevinçle önceden düşünülmüş olanla buluştuğunu görüyorum.
A. Illhardt

İnsan yolculukta tanınır.
Anonim

Uzun bir yolculuk varış noktasında bitmez. Ruhumuz hala yolculuğa devam eder.
A. Bechstein


Karavancı olarak alabildiğiniz kadarını alabilirsiniz..
Emeğinize sağlık. Paylaşım için teşekkürler.
 

.
Tanıdık yaşam ortamımızı terk edip yollara çıktığımızda içimizde neler oluyor.
Bir çevirinin serbest özeti


Yirminci yüzyılın başına kadar, seyahat etmek anlamında yollarda olmak ne yazık ki ya parasal imkânı olan ya da yeterli eğitime sahip olan insanların işiydi. Ancak bazı insanlar (ki bu durum günümüzde neredeyse hiç değişmemiştir) yalnızca kendi “görüntü saplantılarını” tatmin etmek için seyahat ederken, birçok düşünür, şair ya da sanatçı da sadece yeni bir şeyler deneyimlemek için değil, aynı zamanda burjuvazinin sınırlarını geride bırakmak ve kendilerini daha önce belirlenmiş sınırların ötesinde algılamak için de alışılmış dünyalarının dışına çıkıyorlar.
Psikoloji, insanın doğasını her zaman statik bir bağlamda, sabit bir konumda ve hareketsizlik içinde incelese de insanları ancak hareket bağlamında doğru tanımlanabilirler.

Yolcu, ancak duyarlılığının ve farkındalığının izin verdiği kadar canlandırıcı ve zenginleştirici bir süreç yaşayabilmekte !


Farkındalık

Kişinin içsel ve dışsal psişik süreçlere, eylemlere, davranışlara veya durumlara kuş bakışı bakması anlamına gelen farkındalık, bilinç veya bilinçlenmenin ön koşuldur. Pek çok insan bu önemli psikolojik sorgulama ya da kendini değerlendirme olanağını öğrenmemiştir. Psikolojik olarak da hareketsizlik ve katılık içindedirler, yani her şey olduğu gibidir ve dolayısıyla değiştirilemez. Bu nedenle, kişinin kendisine ve olanaklarına ve olanaksızlıklarına giden yolda psikolojik olarak da hareketli ve dolayısıyla yollarda olmak için önemli bir temele ihtiyaçı vardır. Pek çok insanın hayatlarını yalnızca egolarının çevresinde geçirmesi üzücüdür, çünkü onlara sadece işlev görmenin yeterli olduğu öğretilmiştir. Dolayısıyla, yoldayken, seyahat ederken egodaki değişiklikleri algılamak, eski düşünce kalıplarını sorgulamak veya kendini farklı bir kişi olarak deneyimlemek için kişinin uyanık bir bilince ve içsel farkındalığa sahip olması gerekir. Tüm insanlar için ortak olan bilinç diye bir şey yoktur; her insan farklı algılar, yeni uyaranlara farklı tepkiler verir ve farklı bilinç düzeylerine sahiptir.

Duyarlılık

Kişinin A'dan B'ye yolculuğunda yeni bir süreç otomatik olarak başlamaz. Bunun için prensipte her insanda mevcut olabilecek psikolojik bir duyarlılık gereklidir. Farkındalığa ek olarak, ama belki de ona paralel olarak, değişiklikleri algılayabilmek için belirli bir duyarlılığa gereksinim vardır. Duyarlılık izlenimlere, uyaranlara, ayrıntılara ve kendine karşı açık olmak anlamına gelir. Hassas insanlar genellikle naif veya cahil olarak adlandırılır, ancak bunun tam tersi doğrudur. Hassasiyet ve hatta yüksek hassasiyet, bir yandan karmaşık olmayan ve kuralsız bir yaşamı zorlaştırabilen, diğer yandan da büyük bir hazine olan niteliklerdir. Hiçbir şey yüzeysel, ilgisiz ve duyarsız bir insanla bir şehirde yürümek veya bir manzarada araba kullanmak kadar sinir bozucu olamaz. Bu kişiler çoğu zaman duyarlı kişinin kendi şaşkınlığını, hayranlığını ya da keşfini anlayamazlar.
Duyarlı insanlar yalnızca daha geniş bir algı repertuarına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bunu işlemenin daha fazla veya farklı yollarına da sahiptir. Genellikle bir şeyle daha yoğun bir şekilde meşgul olabilirler ve böylece içsel süreçleri daha belirgin bir şekilde hissedebilirler. Bu nedenle, hassas kişilerin seyahat raporları genellikle daha yoğun ve ayrıntılara odaklıdır. Açıkçası, Hermann Hesse'nin bir zamanlar tanımladığı gibi, hassas insanlar daha büyük bir "seyahat yeteneğine" sahiptir. O bunu "...deneyimlemek, yani zenginleşmek, yeni edinilenleri organik olarak özümsemek, çeşitlilik içindeki birlik, dünyanın ve insanlığın büyük dokusu hakkındaki anlayışımızı arttırmak, eski gerçekleri ve yasaları tamamen yeni koşullar altında yeniden keşfetmek…" şeklinde tanımlıyor.


Zaman

Günün sonunda, işin tüm stresinin içsel benliği yiyip bitirdiği durumu "Kendimi kendimde kaybettim" diye özetleyebiliriz. Düşünceler zorlaşır, duygular halsizlik ve yorgunluk karmaşasının ardında solup gider ve algılar iç huzuru arar (ki akşamları televizyon izlerken bu özlem kesinlikle tatmin bulamaz) Günün günlük yapısı çoğunlukla düzenli olarak gerçekleşen süreçler, prosedürler ve görevlerden oluşur, böylece örneğin yeni veya daha karmaşık düşünme gerçekleşemez. Zihinsel dengesizlik sadece minimal bilişsel performans gösterebilir. Hafta sonu, tatiller ve hatta bayramlar, şalterleri indirmek ve kişinin kendisiyle meşgul olması için bolca zaman sunabilir. Bu zamandan tamamen bunalan ve hatta tatil veya diğer izinler olmadan yapmak isteyen çok sayıda insan vardır.
Dolayısıyla zaman, farkındalık ve duyarlılığın yanı sıra, hareket halinde olma psikolojisine atfedilmesi gereken bir diğer önemli faktördür. Ancak bunun tersine, zaman eksikliğinin ve günün talepleri karşısında yorgun düşmenin içimizdeki önemli süreçleri olumsuz etkilemesinin ve hatta yok etmesinin ne kadar üzücü olduğu da atlanmamalıdır. Tüm bunlar kendimiz hakkında daha derin içgörüler edinmemizi ve dolayısıyla muhtemelen büyümemizi engelliyor. Tarihçi Valentin Groebner, bir söyleşisinde seyahati bir süreliğine hayali bir kendini tamamlama olarak tanımlıyor ve bu da şu anlama geliyor: Normal hayatta, tüm stres ve günlük talepler artık kendimizi tamamlanmış olarak deneyimlemememize neden oluyor. Peki seyahat etmek ya da yolda olmak gerçek içsel özümüze nüfuz etmekten başka bir şey değil midir?
Seyahat etmenin pek çok insanı korkutmasına şaşmamalı !
Psikolog Sonia Jaeger şöyle diyor:
"Temelde seyahat etmek, kişinin kendi yetersizlikleri, cehaleti ve yeteneksizliği ile yüzleştiği sürekli bir egzersizdir."

Yolda olma biçimi

Her zamanki yerinizden uçakla ya da yürüyerek uzaklaşmanız bir fark yaratır mı? Yolda olmak genellikle seyahat etmekle eş tutuluyor. Tatil gezilerine, keşif yolculuklarına veya eğitim yolculuklarına aşinayız - tek başımıza veya gruplar halinde, ancak nadiren amaçsız seyahatten bahsedilir, bu da şu anlama gelir: yola çıkmak ve ne olacağını görmek. Kesinlikle: farkındalık ve/veya duyarlılık sağlanır! Yolda olmak aynı zamanda ön kapıyı arkanızdan kapatıp yürümeye başlamak anlamına da gelebilir. Bunu deneyenlerin çoğu tanıdık olanın yavaş yavaş kaybolduğunu ve sadece birkaç kilometre ötede yeniye dönüştüğünü sonucda da süreci son derece bilinç açıcı bulurlar. Bu da seyahat etmenin ve bunun mümkün kıldığı deneyimlerin sadece maddi gücü yeten insanlara mahsus olduğu görüşünü çürütüyor. Yolda olmak, kapınızın önünde, bisiklet sürerken, yürüyüş yaparken ya da uzun bir yürüyüşe çıkarken de gerçekleşebilir.
Yürüyüş yapmak, bisiklete binmek, araba ya da karavan kullanmak, otostop çekmek, tren ya da tekneyle seyahat etmek, scooter/moped ile ülkenin bir ucundan diğer ucuna gitmek ve uçmak. Bu farklı ulaşım yolları karşılaştırıldığında yürümek; doğaya yakın ve dolayısıyla olabildiğince sessizlik içinde gerçekleşen hareketin en yoğun duygusal anları yaşattığı sonucuna varılabilir.
Örneğin batıda, aziz James yolu'nu yüzlerce kilometre boyunca yürüyen hacılardan, bu yavaş hareket tarzının ortaya çıkardığı yeni ruhsal deneyimler duyabilirsiniz. (Bunu dini inancı olmayanlar deneyimlemekte)

Geçmiş

Kendini alışılagelmiş ve tanıdık olandan koparmak, kişinin şimdiye kadar gerçek olmayanın içinde uykuda olan öteki benliğini de uyandırabilir. "Keşke yapsaydım", "çok isterdim" ya da "normalde..." gibi ifadeler böylece yeni bir yorum ve muhtemelen bir dönüşüm yaşar.
“Birçok yerde ve bu arada hayatın olağan merkezinden ne kadar uzakta olursam olayım, gerçek bir akış deneyimi yaşadım; bir derinleşme ya da tefekkür (dini bir bağlamdan bağımsız olarak). Aniden düşünceler veya duygular içime doldu, fikirler ve hatta içgörüler ortaya çıktı ve sanki kendime bir drone perspektifinden bakıyormuşum gibi hissettim.
Seyahat etmek ya da yolda olmak şu anlama geliyor: Daha önce hiç yapmadığınız bir şeyi denemek. Bu da şüphesiz kişiyi bir üst düzeye taşıyor..


Gelecek

Yolda olma anlarını yaşamak başka bir şeydir, ancak o anı alıp eski hayatınıza geri götürmek ve böylece gelecek için faydalı hale getirmek ise daha başka bir şeydir. Toskana'dan getirilen kırmızı şaraba benzer: oradaki kır restoranında tadı çok güzeldir ama evde bagajda çalkalandıktan sonra tatsız bir içeceğe dönüşür. Düşünceler ya da duygular da bir yerin izlenimiyle bağlantılı olabilir ama evde geçerliliğini yitirir. İşte bu noktada, dönüş yolculuğunun günlük yaşamda kurtarılabilecek şekilde şekillendirilmesi sanatı devreye giriyor. Örneğin, günlük tutmak bu deneyimin korunmasına yardımcı olabilir.Yolda olmak genellikle şu anda ortaya çıkan, ancak anlamı veya uygulaması gelecekte görülecek olan içgörü ve farkındalıklarla bağlantılıdır. Her şeyden önce, zaman faktörü burada büyük bir rol oynuyor: Bana iyi geldiğini fark ettiğimde neden normal hayatta kendime daha fazla zaman ayırmıyorum? Yolda olmak çoğu zaman kendimi farklı ve hatta yeni bir şekilde görmeme yol açıyor ve böylece rota düzeltmeleri için fırsatlar sunuyor kısaca kendimizi yolda algılamamıza yardım ediyorsa, bunu günlük yaşamda da uygulayabiliriz.
Buna bilindiği üzere kendini gerçekleştirme de deniyor.


Yolculukla ilgili bazı deyişler

Yer, zamanın aksine statik bir kavramdır.
O. Tokarczuk

Ne kadar uzağa gidersem, kendime o kadar yaklaşıyorum.
A. McCarthy

Yolculuğundan eve bilgi getirmek isteyen kişi, yola çıkarken yanında bilgi taşımalıdır.
J. Boswell

Yolculuk, kendi kendini eğitmenin en iyi yoludur.
K. J. Weber

Tüm yolculukların, yolcunun şüphelenmediği gizli bir amacı vardır.
M. Buber

Yolculuğun amacı, hayal gücü ile gerçekliği dengelemek ve her şeyin nasıl olabileceğini düşünmek yerine, onları oldukları gibi görmektir.
S. Johnson

Yolculuk, kişinin kendi sınırları da dahil olmak üzere diğer sınırları aşmasıdır.
W. Rezat

Her yolculukta yeni bir rota çizsem de sık sık yeni olanın bir yerde sevinçle önceden düşünülmüş olanla buluştuğunu görüyorum.
A. Illhardt

İnsan yolculukta tanınır.
Anonim

Uzun bir yolculuk varış noktasında bitmez. Ruhumuz hala yolculuğa devam eder.
A. Bechstein


Karavancı olarak alabildiğiniz kadarını alabilirsiniz..
Yoldan yeni döndükten sonra ilk sabah için güzel bir yazı.
Teşekkürler
 

Üzerinde bunca felsefe oluşturacak kadar da önemli bir şey değil...
Yolculuk, A noktasından B noktasına gitmektir.

..................

Şaka tabii. Gerçekten de, "bir yerden başka bir yere gitmek" kadar basitçe algılanan bir eylem üzerine geliştitilmiş değerli bir fikir yumağı bu. Düşünürlerin, üzerinde düşünmeyi aklımıza bile getirmediğimiz nice şeyi nasıl işleyip, yoğurup dikkatimize sunabildiklerine güzel bir örnek olmuş. Bundan sonra yola çıkarken daha farklı hissedebiliriz.

Teşekkürler.
 
Bir kere çooook önemli bir ayrıntıyı atlamış: Yol arkadaşı. Yazı bütünüyle yalnız seyahat etmek üzerine kurulu izlenimi veriyor. Bence yol arkadaşı her şeyi değiştirebilecek bir etken.

Tek başıma olduğumda benim için seyahatin kendisi tatsız tutsuz. Yegane amacı da farklı yerlerdeki arkadaşlarımı/dostlarımı görmek için bir araç.

Ama eşimle yola çıktığımda baştan sona keyif. Elbette seyahat anlayışlarımız da farklı. Eşim yeni yerler görmeyi, keşfetmeyi, tarihi mekanları gezmeyi çok seviyor. Ben eski bir tarihçi olarak tarihi mekanlardan artık sıkıldım. Yeni bir kentin sokaklarında dolaşmak, insanların yaşayışlarını gözlemek ya da bütünüyle doğada olup doğanın sesleriyle başbaşa olmayı daha çok seviyorum. Çok şükür eşim benim sevdiklerimi de seviyor. Bu sayede çok keyifle gezebiliyoruz. Eşim tarihi mekanları gezerken ben genellikle dinlenmeyi ve yolun bir sonraki etabı için enerji toplamayı tercih ediyorum. Böylece sorunsuz bir yol arkadaşlığı ile sırf yolda olmak bile başlı başına bir keyif haline dönüşebiliyor.
 Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
102,798
Mesajlar
1,509,687
Kayıtlı Üye Sayımız
171,409
Kaydolan Son Üyemiz
Mustafa Erdem

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLERÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 1999 - 2022 Gezenbilir
DMCA.com Protection Status
Geri
Üst