Zamanın Tanığı

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,992

AYDURAN

Zirve
Mesajlar
5,670
Tepkime puanı
27
Yaş
46
Yer
İstanbul / Maltepe
TRT’den ilgiyle izleyeceğiniz uzun soluklu bir belgesel...

“Zamanın Tanığı”, gezgin ve doğa fotoğrafçısı Cemal Gülas’ın gözünden, insana uzak, bakir alanların içinde sakladığı öyküleri yansıtıyor. Anadolu’nun bugününü ve bilinmeyen yerlerini fotoğraflarla kayıt altına alarak, görsel bir coğrafya envanteri oluşturmayı amaçlayan Cemal Gülas, çalışmalarını 1993 yılından beri sürdürüyor.

Bu çalışmaların bir tür kamera arkası olarak çekilen belgesel, 35’er dakikalık 16 bölümden oluşuyor
 

Etiketler

YOL

SEDAT AÇIL
Mesajlar
10,339
Tepkime puanı
423
Yer
İstanbul, Acıbadem
Web
www.sedatacil.com
Telsiz Çağrı Kodu
TB2FKL
Ynt: Zamanın Tanığı

http://www.dailymotion.com/video/x6va9g_zamann-tan-cemal-gulas_shortfilms


Yolculuklarıma önce hayal kurarak başlarım. Dünyanın üstündeki Kuzey Kutbu’na yürüyerek gitme fikri daha çocukken düşlediğim bir seyahatti.

Yolculuk ve hayal benimdi ama sonuçta bu davranışım yaşadığım ülkede başka insanlara da dünyayı merak ettirecek pencereler açıyordu.

Bana göre insanlığın çıra ışığından lazere giden yoldaki en büyük silahı hayal gücüdür. Seyahatler de hayal gücünü tetikleyen önemli etkilerdendir.

Yaşadığımız çağ insanlık tarihi için çok önemli.

Bedensel olarak milattan altı bin yıl önceki atalarımızla aynı fiziksel özelliğe sahip olmamıza karşılık, bugün bizim hayatımızdaki her şey, o zamanki atalarımız için mucizelerde bile düşünülemeyecek unsurlar içeriyor. Oysa dünyamız o günkünden pek de farklı değil.

Her gün batımını izlerken neandartellerin nasıl yok olduğunu düşünmeden edemiyorum.

Bana göre neandartellerin sonunu hazırlayan şartlar, homosaphienler için de yavaş yavaş gerçekleşiyor.

Günümüz dünyasını tanımak adına yaptığım seyahatlerde çektiğim fotoğraf ve filmler, giderek yakın çevremden sergi salonlarına, televizyon ve kitaplara taşınmaya başladı.

Hızla değişen hayatın içinde anları fotoğraf ve film karelerine hapsederek donduruyorum.

Bu kareler ileride meraklısının gözünde yeniden canlanacak, gelecektekilerin, yaşadığımız zamanı belgelerden daha kolay anlayacaklar diye umuyorum…

Sorumluluklarım arttıkça “ben”, “biz” olduk…

Seyahatlerimin hayatıma kattıkları “ben”i “biz”e taşırken, ben de “biz”im benden daha başarılı olduğunu gördüm.

Unutmayın, biz sizi de içine alan bir kavramdır. Hep beraber ülkemizi, yaşadığımız coğrafyayı kıtamızı ve dünyamızı tanıyacağız.

Bu sebeple ben de çapımca Anadolu’nun görsel coğrafya envanterini hazırlıyorum. Kısacası gelecek için zamanıma tanıklık ediyorum.

Ben zamanın tanığıyım…

Cemal GÜLAS2004 Yılından beri TRT’de sürdürmekte olduğumuz Zamanın Tanığı programı, 80 bölüme ulaşan yayınıyla Anadolu coğrafyasında bir ilke imza atarak birçok bilinmezi ekrana taşımış, ana hedefi olan Türk insanını Anadolu Coğrafyasıyla tanıştırma işlevinde ilk bellekleri oluşturarak oldukça başarılı olmuştur.

Zamanın Tanığı Ocak 2009’dan itibaren yepyeni bölümleriyle TRT ekranlarında…
 

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle alakasız başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

BENZER İÇERİKLERGEZENBİLİR TV

           

Forum istatistikleri

Konular
101,338
Mesajlar
1,491,432
Kayıtlı Üye Sayımız
169,694
Kaydolan Son Üyemiz
Jazizza

BENZER İÇERİKLER

SON KONULAR

ÖNEMLİ UYARILAR
HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

GEZENBİLİR SUNUCULARI: Yüksek Teknoloji ve Güvenlik Sistemleriyle Donatılmış, Merkezi Ankara'da Bulunan, YS-308 Yer Sağlayıcı Belge Numaralı ve %100 Yerli Sermayeli VERİTEKNİK Şirketi Tarafından Barındırılmaktadır.

Copyright © 2000 - 2021 Gezenbilir
Üst